POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE
w Kielcach

Strona Archiwalna BIP

aktualna strona BIP Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach
(od dnia 01.09.2021 r) to:

www.pcprkielce.bip.gov.pl  

Procedura "Niebieskiej Karty"

  

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę "Niebieskie Karty"

Procedura jest uregulowana w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13września 2011 roku w sprawie procedury „Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy„Niebieska Karta" wydanym jako akt wykonawczy do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

  • Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty" i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
  • Procedura obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Przedstawiciele wymienionych powyżej podmiotów realizują procedurę „Niebieskie Karty" w oparciu o zasadę współpracy i przekazują informacje o podjętych działaniach przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego.

Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A" przez przedstawiciela policji, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oświaty, służby zdrowia lub pracownika ośrodka pomocy społecznej, w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury przeprowadza się co do zasady w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. Jeżeli to właśnie te osoby są podejrzewane o stosowanie przemocy wobec dziecka, to działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 k.k. Zgodnie z tym przepisem osoba najbliższa to współmałżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo i powinowaci, a także osoby pozostające w faktycznym wspólnym pożyciu z osobą pokrzywdzoną w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. Jeżeli to właśnie te osoby są podejrzewane o stosowanie przemocy wobec dziecka, to działania  z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11k.k. Zgodnie z tym przepisem osoba najbliższa to współmałżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo i powinowaci, a także osoby pozostające w faktycznym wspólnym pożyciu z osobą pokrzywdzoną. Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.

Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta — A" osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta — B". Jeżeli osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest dziecko, formularz ten przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie. Omawiany formularz zawiera pouczenie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie o jej podstawowych prawach, obowiązkach służb, istocie przemocy w rodzinie (na czym polega, kim może być osoba stosująca przemoc i osoba dotknięta przemocą, jakie czyny są ścigane przez prawo), gdzie szukać przemocy oraz jakie kroki należy podjąć, żeby zahamować przemoc w rodzinie. Po sporządzeniu formularza „Niebieska Karta – A" należy przekazać go do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wszczęcia procedury. Kopię wypełnionego formularza pozostawia się u wszczynającego procedurę. Przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta - A" niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania przekazuje go członkom zespołu interdyscyplinarnego. Członkowie zespołu, bądź grupy roboczej wypełniają formularz „Niebieska Karta – C" na posiedzeniu,  w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Na posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej nie zaprasza się dziecka. Osoba dotknięta przemocą w rodzinie nie ma obowiązku stawienia się na spotkanie. Nie grozi jej za to żadna sankcja. Taka sytuacja nie wstrzymuje jednak prac zespołu. W dalszej kolejności członkowie zespołu bądź grupy roboczej wypełniają formularz „Niebieska Karta - D" w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, która zostaje wezwana na posiedzenie zespołu bądź grupy roboczej. Następnie obowiązkiem zespołu bądź grupy roboczej jest wnikliwe przeanalizowanie sprawy, przygotowanie planu pomocy rodzinie i realizowanie go w dalszej części procedury.

 

Zakończenie procedury jest możliwe w dwóch przypadkach:

  • Ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy.
  • Rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.

Zakończenie procedury wymaga udokumentowania w formie protokołu podpisanego przez przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego. Protokół ten powinien zawierać: dane dotyczące osób, wobec których realizowana była procedura, datę rozpoczęcia i zakończenia procedury oraz opis podjętych działań w ramach procedury.

O zakończeniu procedury powiadamia się podmioty uczestniczące w procedurze po jej zakończeniu.

 

PAMIĘTAJ!!!!

Procedurę „Niebieskiej Karty" ma obowiązek wszcząć pięć instytucji: ochrona zdrowia, oświata, Policja, OPS, oraz Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przeciwdziałaniem Przemocy w Rodzinie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach zajmuje się- Konsultant ds. Współpracy z Rodziną i Dzieckiem Pani Teresa Jakubowska. Przyjmuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:15 do 15:15, tel. 41 200 17 10.

PROGRAM KOREKCYJNO- EDUKACYKNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach realizujeProgram- Korekcyjno- Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie.

Program powstał w odpowiedzi na Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, jako część systemu działań skierowanych na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i dopełnienie form administracyjno- prawnych podejmowanych wobec sprawców przemocy. (delegacja w art.6 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29.07.2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.)

Celem programu jest zmiana zachowań na rzecz postaw partnerstwa i poszanowania wobec domowników.

Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc w rodzinie mają za zadanie:

  • powstrzymanie osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy,
  • rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie,
  • kształtowanie umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie,
  • uznanie przez osobę stosującą przemoc w rodzinie swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy,
  • zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat mechanizmów powstawania przemocy w rodzinie.

Realizując program korekcyjno- edukacyjny dla sprawców przemocy domowej prowadzone są zajęcia indywidualne i grupowe przez terapeutów według opracowanych przez nich zasad. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje program od 2013 roku. Informacje dotyczące programu można uzyskać w godzinach od poniedziałku do  piątku w godzinach od 7:15 do 15:15, pod nr. telefonu 41 200 17 10 Koordynatorem oddziaływań jest Pani Teresa Jakubowska.

 

CENTRUM INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

Centrum Interwencji Kryzysowej mieści się w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7b, Tel. 41 366 48 47- email: cik.kielce@op.pl.

Koordynatorem placówki jest Pani Edyta Domagała.

Centrum Interwencji Kryzysowej pełni  dyżury całodobowo u i udziela porad bezpłatnie. Pod numerem  telefonu 0-41 366-48-47 przez 24 godziny można korzystać z telefonu zaufania. W wielu przypadkach CIK udziela porad anonimowo tzn. osoby nie ujawniają swoich danych osobowy i adresów.

Centrum Interwencji Kryzysowej świadczy całodobowo bezpłatne usługi w zakresie:

1) Pomoc prawna. Dyżury prawników są ruchome w zależności od potrzeby 3 razy
w tygodniu i tak:

- poniedziałek- dyżur adwokata w godzinach od 10:00 do 12:00,

- wtorek- dyżur komornika w godzinach od 18:00 do 20:00,

- czwartek-radca prawny w godzinach od 10:00 do 12:00, od 17:00 do 19:00,

- piątek- dyżur prokuratora w godzinach od 12:00 do 16:00.

Usługi świadczone są po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

2) Psycholodzy- dyżury pełnią codziennie od godziny 8:00 do 20:00,

3) Lekarz psychiatra przyjmuje w czwartek w godzinach od 16:00 do 19:00,

4) Psychoterapeuci ds. uzależnień od alkoholu i narkotyków przyjmują w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 15:00 do 20:00,

5) Specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie przyjmują wtorek, czwartek i piątek w godzinach od 8:00 do 16:00.

W każdą środę w godzinach od 17:00 do 19:00 odbywa się miting AA grupy „LUTRO" dla wszystkich chętnych.

Przy Centrum Interwencji Kryzysowej działa schronisko dla kobiet i dzieci – ofiar przemocy (bez rejonizacji).

Przy CIK działa również Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem „CARITAS"
w ramach którego udzielana jest pomoc specjalistyczna, pomoc psychologiczna, prawna
i materialna

Pomoc udzielana jest wszystkim osobom doświadczającym przemocy, jak również wszystkim poszkodowanym w wyniku kryzysów psychologiczno-egzystencjalnych, jak również zdarzeń traumatycznych.


Autor:  Bernadeta Podgórska Osoba publikująca: Bernadeta Podgórska
Data publikacji:  20 maj 2014 14:35 Data utworzenia:  20 maj 2014 14:27
Data ostatniej modyfikacji:  4 czerwiec 2014 08:10 Wersja:  1.3